Interpretacja snów Emocje: Sen, sny i ewolucja świadomego umysłu

W 100. rocznicę Freud s The Interpretation of Dreams ukazało się nowe tłumaczenie Joyce Crick i traktat neurophilozoficzny na ten temat autorstwa Owena Flanagana, profesora filozofii, psychologii eksperymentalnej i neurobiologii na Duke University. Biorąc to wszystko razem, błagają o odczytanie w świetle aktualnych pomysłów na temat snów. Jak daleko zaszedł Freud w ciągu ostatnich kilku dekad, wyraźnie widać we wstępie do nowego tłumaczenia, napisanego przez Ritchie Robertson. Nie, Robertson przyznaje, że teoria snów Freuda nie jest naukowa; nie jest falsyfikowalne, jest zawstydzająco seksualne i seksistowskie, nie docenia wyobrażeń i emocji, i przewartościowuje słowne odrazy. W rzeczy samej, Robertson przyznaje: Naukowe badania umysłu mogą kontynuować niewiele odwoływania się do Freuda . Mimo to nalega, Freud pomógł nam zrozumieć psychikę jako głęboką, złożoną i tajemniczą. Czy jego teoria jest tylko historyczna. zainteresowanie.
Wcześniejsza recenzja literatury naukowej Freuda sugeruje, że nie przyczynił się tak bardzo, jak moglibyśmy sądzić. Treść snów była już postrzegana przez pre-Freudianów, określona przez wcześniejsze doświadczenia i jako powstająca w tym, co Ludwig Strümpell określił jako prawie pozbawioną pamięci izolację z tych doświadczeń. Sny były już postrzegane jako dziwaczne i chaotyczne, napędzane, jak Freud opisywał teorie Wilhelma Wundta, przez wewnętrzne . . . wzbudzenia narządów zmysłów. Poglądy tego przed-freudowskiego środowiska naukowego były niezwykle podobne do poglądów neurobiologów i neuronaukowców kognitywnych dzisiaj.
Co zatem dodał Freud do badań snów. Piękna literatura, ale głównie zła teoria i metodologia. Sny służą do rozładowywania stłumionej energii związanej z niezadowolonymi dziecinnymi pragnieniami. Konstrukcja snów podąża za torturowaną ścieżką, z kondensacją wielu idei w jedną i przesunięciem ich energii do niespokrewnionych obrazów, wszystko po to, aby zakazane pragnienia nie osiągnęły świadomości. Interpretacje Freuda są oszałamiające: marzenie kobiety o wyjeździe do Włoch (gen Italien – Włochy) odzwierciedla ukryte pragnienie dotyczące genitaliów (Genitalien). Czemu. Ponieważ jest to oczywiste. Przypomina się dowód Platona w Republice, że król-filozof prowadzi życie 729 razy przyjemniejsze niż życie tyrana.
Podsumowując, teorię snów Freuda można prawdopodobnie najlepiej opisać jako 50% słusznych i 100% błędów. Wiele z jego obserwacji na temat snów (a nie ich interpretacji) jest wnikliwych. W interpretacji dzieła historycznego, być może metaforycznie, Interpretacja snów może być przyjemna i prowokująca do myślenia. Ale ci, którzy szukają naukowego wyjaśnienia marzeń, najlepiej wyglądają gdzie indziej. Nawet ci, którzy chcą użyć interpretacji snów jako narzędzia klinicznego, zasługują na bardziej przydatny model, bardziej zgodny z nowoczesną teorią naukową. Sto lat po Freudie wydaje się, że wróciliśmy tam, gdzie zaczął.
W Dreaming Souls Flanagan stara się odpowiedzieć na filozoficzne pytania dotyczące snu w świetle tego, co wiemy o neurobiologii. Mimo to, kiedy mówi o śnieniu, odnosi się konkretnie do świadomego doświadczenia snu, z lub bez późniejszego przypomnienia o przebudzeniu, a nie do podstawowej fizjologii snu
[przypisy: wstęga przyśrodkowa, idiosynkrazja, stosunek albumin do globulin ]
[hasła pokrewne: gimnazjum nr 3 siemianowice, statyny skutki uboczne, gim 2 ]