Blood of Strangers: Opowieści z medycyny ratunkowej ad

Czułem to, kiedy wybrałem. W większości zdecydowałem się nie. Głównie była to anatomia. Ta lekcja anatomii okazuje się być cenna. Decydując, kiedy i kiedy nie czuć, Huyler pokonuje drogę przez dżunglę zasieków w szpitalu, beztrosko i profesjonalnie, wydając płytę podstawową dla pogrążonych w żałobie rodzin: To poważne. Myślę, że powinieneś być przygotowany na najgorsze, lub Nie cierpiał wcale. To było bardzo spokojne. Te praktykowane reakcje na sytuacje emocjonalne pozwalają mu kontynuować pracę.
Współczucie natomiast jest zmienne. Wyskakuje pozornie przypadkowo. Huyler czule dotyka mordercy – poprawiając poduszkę i przynosząc mu wodę – a jednak życzy sobie innego pacjenta, który pozbawia go snu, martwego. Kiedy żona pacjenta, który właśnie przeszedł transplantację wątroby, podeszła do Huylera, aby mu podziękować, wszystko, co mógł pomyśleć, to alkoholizm jej męża. Chcę ci wszystkim podziękować. Powiedziała może po raz dwudziesty. . . . Jej dłoń na moim ramieniu była ostra, a ona próbowała wlać się we mnie wzrokiem. . . . Odsunąłem się od niej.
W tych historiach współczucie dla siebie wyłania się jako pierwsza ofiara treningu, chętnie wymieniana na możliwość stania się maszyną bezkrwistą – maszyną doskonale kompetentną i całkowicie pozbawioną potrzeb. Ale Huyler rzuca okiem na pana Hyde a za pokrytym białym dachem dr Jekyll. Rosa, główny mieszkaniec chirurgii, reklamuje swoją samotność skośnie za pomocą wulgarnych dowcipów i niezręcznych, źle skalibrowanych flirtów. Blake, główny chirurg urazowy, nadużywa lewotyroksyny, by utrzymać przewagę; on kopuluje jak młokos z młodymi pielęgniarkami w swoim biurze i, nieoczekiwanie, popełnia samobójstwo. Jednak najbardziej osobliwym przykładem jest Ruth. Jest neurochirurgiem, wirtuozem klinicznym – dalekim, kontrolowanym i brytyjskim. Sekretne życie Ruth jako rave-queen , nimfomanka i narkoman jest stopniowo ujawniane. Każdego ranka dowiadujemy się, że bierze dwie linie kokainy ze swoją czarną kawą. Po ciężkich dniach wykonuje rytuał z udziałem żywego kurczaka i prostej brzytwy; bije Esmeraldę, jej wielkiego, czarnego kochanka.
Pomiędzy opowieściami można zobaczyć kult kompetencji i mocy; szkolenie medyczne rodzi pogardę dla słabości. Wiesz, mówi Rosa w pewnym momencie: To nas zmienia. Nie ma co do tego wątpliwości. Nigdy nie będziemy tacy sami. I rozumiesz, że ratowanie życia, zawalenie, jest, dla nich wszystkich – Rosą, Ruth, Blake i Huyler – narkotykiem.
Czasami pisanie Huylera jest tak kruche i piękne, że go zaskakuje. Chociaż mniej impresjonistyczny, to jednak przypominał mi fikcję wielkiego stylisty Jamesa Saltera, emerytowanego pilota lotnictwa Sił Powietrznych; to tak, jakby ich zawody miały jakąś esencję, która czyni ich prozę małomówną i wymagającą. Ale Huyler również dziedziczy tradycję od innych autorów-pisarzy. Jego równomierne rozłożenie empatii przywodzi na myśl Czechowa i Williama Carlosa Williamsa. Historia Huylera Power to remake Use of Force Williamsa. W nim przerażona, 50-letnia ofiara wielu urazów, przerażona gwałtem z dzieciństwa, opiera się i woła o żonę, gdy Huyler siłą wykonuje cyfrową grę. badanie doodbytnicze Zdaniem Huylera, ogromny wewnętrzny krwotok stwierdzany w płukaniu otrzewnej usprawiedliwia jego brutalną niewrażliwość.
Ciekawy jest paradoks: chociaż literatura może nie być dobrym lekarzem, dowody wskazują na to, że lekarze często tworzą dobrą literaturę. Co to oznacza. Kolekcja Huylera sugeruje, że lekarze nie mogą wysuwać specjalnych roszczeń do współczucia i wrażliwości. Ale to, co leży u podstaw dobrego pisania, może nie być współczuciem, ale zdolnością – czasami myloną ze współczuciem – do kontemplowania piękna i groteski bez utraty orientacji. Wiktoriański pisarz John Ruskin poradził: Czy człowiek [umiera] u twoich stóp, [pisarski] biznes, nie ma mu pomóc, ale zauważa kolor jego warg . Biznes lekarza jest, oczywiście, zarówno obserwować, jak i pomóc. I, przynajmniej w pierwszym zadaniu, Huyler świetnie sobie radzi.
David Kent, MD
New England Medical Center, Boston, MA 02111

Powołując się na artykuły (3)
Zamknij Cytowanie artykułów
[przypisy: nerw błędny podrażnienie, cystatyna, komora trzecia ]
[przypisy: heparegen opinie, włosogłówka objawy, opryszczka sromu ]