William Osler: Życie w medycynie

Od czasu swojej śmierci w 1919 roku William Osler był przedmiotem intensywnego biograficznego zainteresowania. Mimo, że nagrodzone Pulitzerem Harvey Cushing Life of Sir William Osler (London: Oxford University Press, 1925), który ma ponad 1400 stron, pozostaje ostateczną (jeśli niekrytyczną) biografią, należy do tradycji życia i liter bardziej spokojny wiek niż nasz własny. Uproszczona narracja Bliss, licząca mniej niż 600 stron, ma na celu przedstawienie Oslera pokoleniu, dla którego jest on jedynie ikoną medyczną. Urodzony w społeczności wiejskiej w Ontario w Kanadzie, Osler uczęszczał do szkoły medycznej na Uniwersytecie McGill, która była wówczas stosunkowo niewielka, a jego dyplom lekarski uzyskał w 1872 roku. Zgodnie z modą dnia wyjechał do Europy, aby studiować w Londynie. , Berlin i Wiedeń; był pod wielkim wrażeniem niemieckiej medycyny klinicznej i badań laboratoryjnych. Po powrocie do Kanady został mianowany profesorem McGill. Jego rosnąca reputacja doprowadziła do powołania w klinice medycyny na Uniwersytecie w Pensylwanii w 1884 roku. Kiedy Szpital Johns Hopkins otworzył swoje podwoje w 1889 roku, Osler został zaproszony do zostania jednym z sześciu założycieli tego, co miało być wiodącą w kraju szkołą medyczną ; szkoła powstała cztery lata później. Jego zasady i praktyka medyczna (New York: Appleton, 1892), który został nazwany pierwszym wielkim podręcznikiem współczesnej medycyny, przyniosły mu międzynarodową reputację. Aktywny na wielu frontach, Osler stał się najbardziej znanym lekarzem w Ameryce. Ale był przepracowany, aw 1904 roku przyjął mniej wymagającą profesurę lekarską Regius na Uniwersytecie Oksfordzkim, w dużej mierze honorowe stanowisko, które stanowiło bazę dla jego różnorodnych działań, które wykonywał z niezrównaną wigorem aż do śmierci.
Pisanie biografii Oslera 80 lat po jego śmierci jest wymagającym zadaniem. Współczesnemu biografowi można by oczekiwać, że zareaguje na długą tradycję hagiografii oslerowskiej, zmniejszając swój przedmiot do rozmiarów. Wielu współczesnych historyków z zadowoleniem przyjąłoby możliwość zdekonspirowania tej postaci wiktoriańskiej placówki medycznej w interesie odstraszania lekarzy i demaskowania medycyny jako przedsiębiorstwa politycznego. Na szczęście Bliss unika podejścia obciążonego porządkiem obrad. Szanowany historyk medycyny znany z biografii sir Fredericka Bantinga, koderapeuta insuliny, Bliss stawia nowe pytania dotyczące takich spraw jak płeć, klasa i rasa, które nie zainteresowałyby wcześniejszych pokoleń czytelników. Czy Osler podzielał rasowe uprzedzenia swoich współczesnych. Czy był protekcjonalny w stosunku do kobiet. Czy rozróżniał swoich pacjentów na podstawie ich pozycji społecznej. Czy w jego szafie są szkielety (szczególnie skandale seksualne). Odpowiedzi udzielane przez Bliss mogą zaskoczyć niektórych czytelników. Osler wykazywał niewiele protekcjonalnych postaw wobec Czarnych, kobiet i ubogich, manifestowanych przez wielu jego współczesnych. Bliss nie może też znaleźć dowodów na skandal: uporczywe plotki o młodzieńczych niedyskrecjach, gdy były badane, nie zawierały substancji. Bliss przyznaje, że nie znalazł prawie nic, co mogłoby podkopać ogromną reputację Oslera. W czasach, w których bohaterom przeszłości często udawano, że mają stopy z gliny, jest odświeżenie, gdy widzimy medyczny wzór, taki jak Osler, wyłaniający się z bacznej obserwacji z jego osobistą integralnością, nie tylko nietkniętą, ale wzmocnioną.
Bliss zgłębia kilka tematów, które choć nie są nowe, oświetlają perspektywy Oslera i rozwój intelektualny
[podobne: imikwimod, komora trzecia, struna bebenkowa ]
[patrz też: gim 121, olx wieliczka, astygmatyzm objawy ]