William Osler: Życie w medycynie ad

Syn anglikańskiego ministra, Osler, porzucił wiarę w dzieciństwo i popierał darwinowski, świecki liberalizm, z niekwestionowaną wiarą w postęp, który zyskał popularność pod koniec XIX wieku. Ale utrata wiary religijnej pozostawiła pustkę, która nigdy nie była wypełniona. Nie będąc w stanie wyznawać wiary w życie po śmierci, kompensował to, znajdując sens w pracy i upamiętniając wielkich lekarzy z przeszłości, dotyczących samej tylko pamięci i wpływów jako obdarzających nieśmiertelnością. Gdy Osler odwrócił się od chrześcijaństwa, znalazł pocieszenie wśród pisarzy starożytnej Grecji, zwłaszcza filozofów stoickich. Jako humanista i genialny sceptyk, opowiadał swoje przemówienia, które były niezwykle popularne w ich czasach, z klasycznymi i biblijnymi aluzjami, które współczesni czytelnicy mogą uznać za trudne. Biografia Bliss nie może być nazwana rewizjonistą. Chociaż wspomina dobrze znane życie i karierę Oslera, o których często dyskutowano w innym miejscu, jego dostęp do wcześniej niewykorzystanych materiałów rzuca światło na wiele punktów. Być może najlepszy rozdział jest ostatni: Życie pozagrobowe Oslera , w którym Bliss śledzi reputację Oslera od jego śmierci. Uwielbiony za swego życia, został uznany po swojej śmierci jako najbardziej znany, najbardziej ukochany i najbardziej wpływowy lekarz . Jego podręcznik został opublikowany w zaktualizowanych wersjach do 1947 roku. Cushing upamiętnił swoje życie w jego świetnej biografii, opublikowano wiele wspomnień , a eseje Oslera nadal cieszyły się szerokim zainteresowaniem czytelników. Kult Oslera był wytrwale pielęgnowany przez wielu jego uczniów i wielbicieli, zwłaszcza jego siostrzeńca Williama W. Francisa, który katalogował i strzegł swojej biblioteki (i relikwii) w McGill. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku wspomnienia Oslera ucichły, ale stał się przedmiotem ponownego zainteresowania się w latach sześćdziesiątych, jako model humanizmu medycznego w świecie, w którym medycyna była coraz bardziej zdominowana przez naukę i technologię. Pod koniec wieku regularnie pojawiały się książki i artykuły o Oslerze. Jeśli tajemnica Oslera nieco wyblaknie, jego obraz ma niezwykłą długowieczność i nadal jest jednym z najczęściej cytowanych lekarzy wszechczasów.
Biografia Bliss będzie oczywiście porównywana z biografią Cushinga. Kilkoro czytelników przegapi bujne szczegóły, które Bliss pominęła, ale większość czytelników przyjmie biografię, która jest zarówno łatwiejsza w zarządzaniu, jak i bardziej aktualna w ocenie nie tylko Oslera, ale także tętniącego życiem i twórczego świata medycznego. koniec XIX i początek XX wieku, w którym praktykował. Dla pokolenia czytelników, których wspólne wartości są tak różne od Oslera, William Osler: Życie w medycynie z pewnością wygeneruje nowe uznanie człowieka i jego niezwykle różnorodne osiągnięcia.
Gary B. Ferngren, Ph.D.
Oregon State University, Corvallis, OR 97331

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów