Ryzyko uporczywego upośledzenia wzrostu po alternatywnym leczeniu prednizonem u dzieci z mukowiscydozą czesc 4

Jak wspomniano wcześniej, 6 w chwili przerwania leczenia prednizonem, wymuszona objętość wydechowa w ciągu jednej sekundy i wymuszona pojemność życiowa były znacznie wyższe w grupie z niską dawką niż w innych grupach. Jednak różnice te nie występowały już sześć lub siedem lat po zaprzestaniu leczenia prednizonem, ponieważ spadek wymuszonej objętości wydechowej w ciągu jednej sekundy w tym okresie był trzykrotnie większy w grupie otrzymującej małą dawkę (spadek o 13,5%) niż w grupie placebo. grupa (spadek o 4,5%). Absolutna wysokość i waga w wieku 18 lat i starsze
Rysunek 1. Ryc. 1. Stosunek wysokości i masy do wieku u chłopców (panel A) i dziewcząt (panel B) z torbielowatą torbielą, która otrzymywała placebo, prednison o niskiej dawce lub prednizon z wysoką dawką. Niska dawka prednizonu wynosiła mg na kilogram, a wysoka dawka 2 mg na kilogram, każda podawana na przemian dni. Pacjenci rozpoczęli terapię prednizonem w średnim wieku 9,5 roku (zakres od 6 do 14) przez okres trzech lub czterech lat. Wzrost obserwowano od początku leczenia prednizonem do sześciu lub siedmiu lat po zaprzestaniu leczenia. Po 18 roku życia, średni wzrost i waga były znacząco niższe u chłopców leczonych prednizonem niż u chłopców, którzy otrzymywali placebo (P = 0,03 dla wzrostu i P = 0,01 dla wagi). U dziewcząt nie stwierdzono istotnych różnic między grupami pod względem wzrostu i masy ciała po 18 roku życia. NCHS oznacza National Center for Health Statistics.
Chłopcy, którzy otrzymywali prednizon, byli krótsi i ważyli mniej niż chłopcy, którzy otrzymywali placebo (ryc. 1). Średnia wysokość po 18 roku życia była istotnie niższa (o 13 punktów procentowych) u chłopców, którzy otrzymywali prednizon w małej dawce (170,7 . 7,6 cm, co odpowiada 29. percentyla dla wieku, 34 pacjentów) lub prednizonowi w dużych dawkach (170,5 . 6,6 cm, odpowiednik 26 percentyla, 31 pacjentów) niż u chłopców, którzy otrzymali placebo (174,6 . 6,8 cm, co odpowiada 41. centylowi, 21 pacjentów) (P = 0,03). Dla danego wieku 99. percentyl reprezentuje najwyższe dzieci, a percentyl najkrótszy. Podobną tendencję zaobserwowano dla wagi po 18 roku życia; średnie wagi wynosiły 59,1 . 9,3 kg w grupie otrzymującej małą dawkę (22-centyl), 57,0 . 7,9 kg w grupie otrzymującej dużą dawkę (18-centyl) i 63,7 . 9,4 kg w grupie placebo (33-ty percentyl) (P = 0,01).
Dziewczęta, które otrzymywały prednizon, osiągały wysokości i masy podobne do tych u dziewcząt, które otrzymywały placebo (ryc. 1). Średnie wzrosty po 18 roku życia wyniosły 159,3 . 4,9 cm w grupie przyjmującej małą dawkę (28. percentyl, 20 pacjentów), 159,8 . 6,7 cm w grupie z dużą dawką (33. percentyl, 23 pacjentów) i 160,3 . 6,9 cm w grupa placebo (35. percentyl, 23 pacjentów) (P = 0,87). Średnie masy po 18 roku życia wynosiły 49,6 . 7,6 kg w grupie z małą dawką (25 percentyl), 53,6 . 10,1 kg w grupie z dużą dawką (34. percentyl) i 51,9 . 7,2 kg w grupie placebo (29. percentyl ) (P = 0,31).
Wzrost w całym 10-letnim okresie badania
Ryc. 2. Ryc. 2. Powiązanie wyników Z dla wysokości do lat obserwacji u chłopców (panel A) i dziewcząt (panel B) z mukowiscydozą, którzy otrzymywali placebo, prednison o niskiej dawce lub prednizon z wysoką dawką
[więcej w: komora trzecia, nerw policzkowy, nerw strzałkowy powierzchowny ]
[przypisy: co zrobić jak ugryzie osa, cholecystektomia laparoskopowa, uzupełnij równania reakcji spalania niecałkowitego metanolu ]