Ryzyko uporczywego upośledzenia wzrostu po alternatywnym leczeniu prednizonem u dzieci z mukowiscydozą ad

Próbując odpowiedzieć na to pytanie, oceniliśmy długoterminowy wzrost dzieci z mukowiscydozą, które uczestniczyły w wieloośrodkowym badaniu klinicznym z alternatywnym podawaniem doustnym prednizonem w latach 1986-1996. Ocenialiśmy wzrost podłużny zarówno podczas okresu leczenia ( trzy do czterech lat) i przez dłuższy okres od sześciu do siedmiu lat po zaprzestaniu leczenia. Metody
Projekt badania i źródła danych
Nasze badanie było rozszerzeniem randomizowanego, podwójnie ślepego, kontrolowanego placebo, wieloośrodkowego badania przeprowadzonego w latach 1986-1991 w celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa leczenia dobowym podawanym doustnie prednizonem dzieciom z mukowiscydozą, które miały łagodne lub umiarkowane nasilenie. choroba płuc.6 Łącznie 285 dzieci (w wieku od 6 do 14 lat) zostało zapisanych do 15 uczestniczących ośrodków mukowiscydozy (13 w Stanach Zjednoczonych i 2 w Kanadzie) od kwietnia 1986 r. do grudnia 1987 r. Zostały one losowo przydzielone do otrzymania niskodawkowy prednizon (1 mg na kilogram, 95 pacjentów, tabletki prednizon dostarczone przez Upjohn Pharmaceuticals), prednizon w dużych dawkach (2 mg na kilogram, 95 pacjentów) lub placebo (95 pacjentów). Prednison był podawany na przemian dni jako pojedyncza doustna dawka wzięta rano, z maksymalną dawką dzienną 60 mg. Pisemną świadomą zgodę uzyskano od każdego dziecka i jego rodzica lub opiekuna. Protokół badania i formularz świadomej zgody zostały zatwierdzone przez instytucjonalną komisję odwoławczą w każdym ośrodku badawczym. Ze względu na większą niż przewidywano liczbę zdarzeń niepożądanych, w tym zaburzenia wzrostu, nieprawidłowości w metabolizmie glukozy i powstawaniu zaćmy, 6 komitet monitorujący bezpieczeństwo danych zalecił przerwanie leczenia w sierpniu z dużą dawką i niskodawkową dawką prednizonu Odpowiednio 1990 i sierpień 1991. W związku z tym rozprawa została zakończona w sierpniu 1991 r.
W ramach obecnego badania zidentyfikowaliśmy dzieci, które uczestniczyły w badaniu prednizonowym i otrzymały dane na temat ich wzrostu od daty ostatniej obserwacji w badaniu do grudnia 1997 r. Z rejestru pacjentów z Cystic Fibrosis Foundation w Bethesda w stanie Maryland. Spośród 285 dzieci, 42 (15 procent) było kanadyjskie; dane dotyczące tych pacjentów nie zostały zgłoszone do rejestru w USA. Z pozostałych 243 dzieci nie można było poprawnie zidentyfikować 13 z rejestru. W przypadku kolejnej sześciorga dzieci dane o wzroście po dacie ostatniej obserwacji z badania nie były dostępne w rejestrze. Tych 19 dzieci było równomiernie rozmieszczonych w odniesieniu do grupy terapeutycznej (grupa placebo, 8 dzieci, grupa małych dawek, 6 dzieci i grupa wysokiej dawki, 5 dzieci), płeć (9 dzieci płci męskiej i 10 kobiet płci żeńskiej) i centrum. Pod względem cech linii bazowej nie stwierdzono istotnych różnic między tymi 19 dziećmi a 224 dziećmi uwzględnionymi w bieżącym badaniu.
Wyszukaliśmy również dane z rejestru dotyczące kilku zmiennych klinicznych, które mogą mieć wpływ na wzrost. Obejmowały one wymuszoną objętość wydechową w ciągu jednej sekundy, wymuszoną pojemność życiową, obecność lub brak kolonizacji z Pseudomonas aeruginosa, obecność lub brak niedrożności smółki przy urodzeniu, genotyp mukowiscydozy i stosowanie lub niewykorzystanie suplementacji enzymem trzustki.
Pomiar i ocena wzrostu
Podczas badania prednizonowego wzrost mierzono co trzy miesiące za pomocą technik standaryzowanych w ośrodkach, podczas gdy dane z rejestru Cystic Fibrosis Foundation dotyczące wzrostu po odstawieniu leku pochodzą z rutynowych pomiarów klinicznych wykonywanych w różnych odstępach czasu
[podobne: półpasiec icd 10, cystatyna, komora trzecia ]
[przypisy: uzupełnij równania reakcji wodorotlenków z tlenkami niemetali, podpisz wskazane części mózgowia i podaj ich najważniejsze funkcje, biały nalot na wargach sromowych ]