Ryzyko uporczywego upośledzenia wzrostu po alternatywnym leczeniu prednizonem u dzieci z mukowiscydozą ad 7

Wśród dzieci chorych na astmę leczonych glikokortykosteroidami wziewnymi, zmniejszenie tempa wzrostu było większe u chłopców niż u dziewcząt.29-31. Ta różnica może wynikać z normalnie wyraźniejszego spowolnienia tempa wzrostu u chłopców przed okresem dojrzewania (co występuje później u chłopców niż u dziewcząt), co czyni je bardziej podatnymi na dodatkowe spowolnienie wzrostu. Natomiast dziewczęta, które są podobne w wieku do badanych, wydają się być mniej podatne na hamowanie wzrostu przez glukokortykoidy. Może to wynikać z wyższego wydzielania hormonu wzrostu u dziewcząt zarówno w okresie przed pokwitaniem i pokwitaniem, jak i wcześniejszego przyspieszenia wzrostu, które zbiega się z dojrzewaniem32. Co więcej, nasze odkrycie związku z wcześniejszym wiekiem przy rozpoczęciu leczenia prednizonem z niższym końcowym wzrostem u chłopców z mukowiscydozą sugeruje, że podatność na zmniejszenie wzrostu dorosłych jest związana z przedurodzeniową ekspozycją na glukokortykoidy. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że dojrzewanie jest dodatkowo opóźnione przez długotrwałe leczenie prednizonem, co powoduje bardziej długotrwały spadek oczekiwanej wysokości. Gdy chłopcy wchodzą w okres dojrzewania, ich wzrost jest bardziej sprężysty33,34, a zatem mniej prawdopodobne jest osłabienie przez leczenie prednizonem, pozwalając na pewne wyleczenie wzrostu.
Związek między wiekiem a stopniem zahamowania wzrostu przez prednizon może zostać zaburzony przez inne czynniki. Na przykład chłopcy, którzy rozpoczęli terapię prednizonem w wieku od 6 do 8 lat, mieli 16 do 19 lat w końcowym okresie obserwacji i nie wiadomo, czy ich dojrzewanie szkieletowe zostało zakończone. W związku z tym może nastąpić dalszy wzrost liczby nadrabiania zaległości, szczególnie w związku z długotrwałym efektem opóźnionego mukowiscydozy26, 35 i długotrwałego leczenia prednizonem zarówno w okresie dojrzewania, jak i dojrzewania kości. Jest również możliwe, że chłopcy, którzy rozpoczęli terapię prednizonem w okresie dojrzewania (w wieku 12 do 14 lat) byli mniej przywiązani niż inni pacjenci do leczenia, różnica, która zmniejszyłaby wpływ prednizonu na hamowanie wzrostu. Dodatkowym potencjalnym czynnikiem zakłócającym jest nieudokumentowane stosowanie prednizonu po zakończeniu próby, co mogło zmniejszyć wzrost nadrabiania zaległości. Jednak jest również możliwe, że pacjenci z grupy placebo mogli przyjmować prednizon.
Podsumowując, stwierdziliśmy, że upośledzenie wzrostu wywołane długotrwałym leczeniem dobowym prednizonem u chłopców w okresie przedpokwitaniowym z mukowiscydozą utrzymywało się po zaprzestaniu leczenia i znacząco zmniejszyło wysokość osiągniętą po 18 roku życia. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta uzyskali znaczną ilość wagi podczas leczenia prednizonem, ale szybko stracili na wadze po przerwaniu leczenia. Z powodu tych odkryć, wraz z ustaleniem, że korzyści terapii prednizonem pod względem czynności płuc nie były już obecne po kilku miesiącach lub latach po zaprzestaniu leczenia prednizonem, dochodzimy do wniosku, że długotrwałego leczenia prednizonem nie należy stosować u dzieci z mukowiscydozą. Chociaż nie badaliśmy dzieci z innymi chorobami przewlekłymi, takie dzieci czasami otrzymują przedłużone leczenie glikokortykosteroidami. Nasze dane sugerują, że staranne dostosowanie schematów leczenia w celu osiągnięcia najniższej skutecznej dawki i najkrótszego czasu leczenia jest ważne, aby zminimalizować ryzyko trwałego zaburzenia wzrostu, szczególnie u chłopców.
[patrz też: nerw policzkowy, nerw okoruchowy, niedociśnienie ortostatyczne ]
[hasła pokrewne: gim2, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, babka plesznik ]