Ryzyko uporczywego upośledzenia wzrostu po alternatywnym leczeniu prednizonem u dzieci z mukowiscydozą ad 6

Po 10 latach obserwacji wyniki z dla masy ciała u chłopców leczonych prednizonem w dużych dawkach były znacząco niższe niż u chłopców, którzy otrzymywali placebo (p = 0,04). U dziewczynek nie stwierdzono istotnych różnic między trzema grupami pod względem wyników z dla masy ciała w okresie po zaprzestaniu leczenia prednizonem (P = 0,84). Wzrost po dostosowaniu do statusu płucnego
Ponieważ terapia prednizonem wpływa na czynność płuc, która jest skorelowana ze wzrostem u pacjentów z mukowiscydozą, 25, 26 porównaliśmy wzrost w trzech grupach, kontrolując trzy wskaźniki stanu płucnego: natężoną objętość wydechową w ciągu jednej sekundy (procent przewidywanej wartości ), wymuszoną pojemność życiową (procent przewidywanej wartości) oraz obecność lub nieobecność kolonizacji P. aeruginosa. Negatywne powiązanie między stosowaniem prednizonu a wynikiem z dla wzrostu u chłopców po zaprzestaniu leczenia prednizonem pozostawało silne (P <0,001) po dostosowaniu do trzech zmiennych. Zaobserwowano zmianę wartości P z 0,003 na 0,006 dla istotności terapii prednizonem w przewidywaniu wartości z dla wagi. Żaden z trzech wskaźników czynności płuc nie korelował istotnie z wynikami z dla wysokości (P> 0,12). Jednak wymuszona pojemność życiowa (procent przewidywanej wartości) korelowała dodatnio z punktacją z dla wagi (P = 0,003).
Dyskusja
Tłumienie wzrostu u dzieci w wyniku leczenia glikokortykosteroidami jest dobrze udokumentowane. 10-13 Jednak niewiele badań oceniało długoterminowy wzrost i ostateczną wysokość po odstawieniu leczenia glikokortykosteroidami. Chociaż anegdotyczne doniesienia sugerują, że wzrost przyłowu może być całkowity, powodujący normalny wzrost u dorosłych, kilka kontrolowanych badań wskazuje, że deficyty wzrostu nie są w pełni kompensowane. [233, 28] W metaanalizie długotrwałe leczenie farmakologiczne dawki prednizonu były silnie skorelowane ze znacznym zmniejszeniem końcowej wysokości.13 W naszym badaniu niedobór wysokości wynikający z leczenia prednizonem u chłopców z mukowiscydozą utrzymywał się po przerwaniu leczenia. Deficyt był znaczny nie tylko w porównaniu ze standardami wysokości u normalnych dzieci, 18, ale także w porównaniu, w czasie ostatniego pomiaru wzrostu, z wysokościami dzieci z mukowiscydozą, które otrzymywały placebo; dzieci z grupy placebo z kolei nie różniły się istotnie od dzieci, które otrzymywały prednizon pod względem kilku cech związanych z chorobą (w tym genotypu, użycia lub niewykorzystania enzymów trzustkowych, czynności płuc oraz obecności lub braku obecności P. aeruginosa). kolonizacja). Dlatego te odkrycia dostarczają dowodów, że u chłopców, krótszy wzrost osiągnięty po 18 roku życia był, przynajmniej w części, spowodowany długotrwałym stosowaniem prednizonu i nie był jedynie konsekwencją choroby podstawowej. Dziewczęta, które otrzymywały prednizon, osiągały wzrosty i masy podobne do tych u dziewcząt, które otrzymywały placebo.
Różnice między płciami pod względem stopnia zahamowania wzrostu w odpowiedzi na leczenie glikokortykoidami u naszych pacjentów badanych odnotowano również u dzieci z innymi zaburzeniami
[przypisy: bruzda sylwiusza, neoplazja, odczyn arthusa ]
[hasła pokrewne: gim 121, grzybica woszczynowa, rostil lek opinie ]