Ryzyko uporczywego upośledzenia wzrostu po alternatywnym leczeniu prednizonem u dzieci z mukowiscydozą ad 5

Niska dawka prednizonu wynosiła mg na kilogram, a wysoka dawka 2 mg na kilogram. Podaje się liczbę przedmiotów w każdym punkcie obserwacji. Wśród chłopców wyniki z dla wzrostu pozostały istotnie niższe po 10 latach u tych, którzy otrzymali prednizon, niż u osób otrzymujących placebo (p = 0,03). Wśród dziewcząt nie stwierdzono istotnej różnicy w wynikach z wysokości pośród sześciu badanych po sześciu latach (p = 0,26). Wynik z z zera odpowiada 50. percentylowi populacji referencyjnej. Wynik z -1,0 wskazuje SD poniżej średniej, co odpowiada w przybliżeniu 15 percentylowi. Zarówno u chłopców, jak iu dziewczynek, wyniki dla z wzrosły, podczas gdy dzieci otrzymywały prednizon, ale zaczęły rosnąć około dwa lata po zaprzestaniu leczenia (ryc. 2). U chłopców ciągły spadek wyników z dla wysokości podczas leczenia prednizonem wynikał z faktu, że prędkość wzrostu w grupach prednizonu była o około cm niższa niż rok w grupie placebo. Istniała istotna różnica w zależności od płci pod względem przyrostu przyswajania. U chłopców, wyniki z dla wysokości pozostały istotnie niższe w dwóch grupach prednizonowych niż w grupie placebo po 10 latach obserwacji (P = 0,03). Ponadto odkryliśmy, że im młodszy chłopiec był na początku leczenia prednizonem, tym gorszy był jego wynik Z dla wzrostu po zaprzestaniu leczenia prednizonem. Dokładniej, chłopcy, którzy zaczęli przyjmować prednizon w wieku 6 do 8 lat mieli spadki wyniku z z wysokości od linii podstawowej, która trwała 10 lat; chłopcy, którzy zaczęli przyjmować prednizon w wieku 8 do 12 lat, osiągali lepsze wyniki w punktacji z dla wzrostu od około 2 lat po zaprzestaniu leczenia prednizonem; a chłopcy, którzy zaczęli przyjmować prednizon w wieku 12 do 14 lat, utrzymywali wyjściową punktację z dla wzrostu.
Wyniki z dla wzrostu u dziewcząt leczonych prednizonem powróciły do wartości wyjściowych i nie były już znacząco niższe niż u dziewczynek, które otrzymywały placebo począwszy od siedmioletniego okresu obserwacji (p = 0,26) (ryc. 2). Ponadto dziewczęta, które zaczęły przyjmować prednizon w młodszym wieku, nie miały większych spadków w wynikach z dla wzrostu niż dziewczęta, które zaczęły w starszym wieku.
Zmiany wagi w trakcie 10-letniego okresu badania
Ryc. 3. Ryc. 3. Powiązanie wyników Z dla ciężaru z latami obserwacji u chłopców (panel A) i dziewcząt (panel B) z torbielowatą torbielą, którzy otrzymywali placebo, prednison o niskiej dawce lub wysokodawkowy prednizon. Niska dawka prednizonu wynosiła mg na kilogram, a wysoka dawka 2 mg na kilogram. Zarówno u chłopców, jak iu dziewczynek, punktacja z dla masy ciała wzrosła w odpowiedzi na leczenie prednizonem, ale spadła do wartości linii podstawowej lub poniżej jednego do dwóch lat po zaprzestaniu leczenia prednizonem. Wśród chłopców wyniki z dla masy ciała po 10 latach obserwacji były istotnie niższe u osób leczonych prednizonem w dużych dawkach niż u osób otrzymujących placebo (p = 0,04). Wśród dziewcząt nie stwierdzono istotnych różnic między grupami terapeutycznymi w ocenie z dla masy ciała po zaprzestaniu leczenia prednizonem (P = 0,84). Liczby uczestników i objaśnienia wyników z przedstawiono na rysunku 2.
Współczynnik z dla masy ciała u dzieci leczonych prednizonem znacznie wzrósł podczas leczenia prednizonem, ale spadł do wartości linii podstawowej w ciągu jednego do dwóch lat po zaprzestaniu leczenia prednizonem (ryc. 3)
[przypisy: idiosynkrazja, efawirenz, odczyn arthusa ]
[patrz też: heparegen opinie, włosogłówka objawy, opryszczka sromu ]