Etanercept u dzieci z wielostawowym młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów ad 7

Projekt badania pozwolił wszystkim pacjentom wypróbować nowe leczenie; tylko ci, którzy mieli odpowiedź na leczenie, zostali włączeni do randomizowanej części badania. Ponadto, definicja zaostrzenia choroby nie wymagała, aby choroba stała się tak dotkliwa jak na linii podstawowej. Protokół umożliwił pacjentom przerwanie badania natychmiast po wystąpieniu zaostrzenia choroby i leczenie etanerceptem w otwartym, długoterminowym programie. Wraz z definicją zaostrzenia choroby zastosowaną w tym badaniu, skutecznie wykazaliśmy różnice w częstości występowania nawrotów między grupami leczonymi. Dawka etanerceptu zastosowana w tym badaniu (0,4 mg na kilogram) zapewniała korzystny profil ryzyka i korzyści u dzieci z wielostawowym młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów. Zdarzeniami niepożądanymi były rodzaje i nasilenie obserwowane w ogólnej populacji pediatrycznej. Nie było zdarzeń niepożądanych zagrażających życiu, a zdarzenia były samoograniczone. U pacjentów otrzymujących etanercept w badaniu z podwójnie ślepą próbą udokumentowano ciągłą odpowiedź. Pod koniec badania 80 procent pacjentów, którzy otrzymywali etanercept przez siedem miesięcy, spełniało definicję 30 procent poprawy, w porównaniu z 35 procentami pacjentów, którzy otrzymywali etanercept przez trzy miesiące i placebo przez okres do czterech miesięcy.
Wyniki tego badania potwierdzają, że TNF, limfotoksyna-. lub oba odgrywają rolę w młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów, i że hamowanie tych substancji jest ważną interwencją terapeutyczną. Etanercept był skuteczny u pacjentów pediatrycznych z ciężkim wielostawowym młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów (niezależnie od rodzaju choroby), którzy nie tolerowali ani nie wykazywali adekwatnej odpowiedzi na metotreksat. Znacząca odpowiedź kliniczna potwierdza stosowanie etanerceptu u dzieci z młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów.
[podobne: nerw strzałkowy powierzchowny, tętnica zasłonowa, bruzda rolanda ]
[więcej w: gimnazjum nr 3 siemianowice, olx trzebnica, badanie usg jamy brzusznej ]